Ponadczasowy skarb cywilizacyjny – dąb korkowy

Drzewa posiadają dobroczynny wpływ na organizm człowieka, o czym z pewnością wie każdy. Prócz właściwości oczyszczających środowisko z toksyn, potrafią uspokajać m.in. dzięki zieleni i dobroczynnemu promieniowaniu. Jednym z niezwykłych drzew jest gatunek dębu korkowego, którego masywna kora stała się pożądanym surowcem na całym świecie. Jak wygląda specyfika dębu korkowego oraz co takiego kryje w sobie korek?
czarny kork

Charakterystyka drzewa

Powszechnie uznaje się, że dąb jest uosobieniem sił witalnych. W dawnych czasach drzewo czczono w sposób szczególny. Wierzono bowiem, że przedmioty wykonywane z dębu (np. amulety) przynosiły szczęście oraz siłę. Jednak to tylko legendy, które traktuje się ze sporym dystansem.
Wyjątkiem jest dąb korkowy, który może i nie dysponuje nadprzyrodzonymi mocami, lecz posiada wspaniałe właściwości (głównie warstwa korowa), cenione są na całym świecie. Gatunek tych drzew charakteryzuje się rozłożystą koroną oraz wiecznie zieloną koroną. Dąb korkowy potrafi osiągnąć wiek nawet 250 lat! Najcenniejszy jest pień dębu, który pokrywa masywna, bardzo wartościowa kora.

Uprawa dębu korkowego

Dęby korkowe najliczniej porastają tereny południowej Europy, czyli obszary śródziemnomorskie. Największym liderem korka, który może pochwalić się przeważającym areałem lasów korkowych, jest Portugalia. Kraj słynie z czynnego wykorzystania surowca, który jest następnie eksportowany na skalę światową.
Zewnętrzną, obumarłą korę dębu, zrywa się co około 9 lat. Tak pozyskiwany surowiec przeznaczony jest do dalszej obróbki, w wyniku której otrzymuje się drogocenny korek.
tratwa

Niezwykłość korka naturalnego

Świetność surowca wynika przede wszystkim z właściwości, jakimi może poszczycić się korek. Niezwykła lekkość, doskonała izolacyjność, trwałość, naturalność, odporność na wodę i ścieranie, to zaledwie kilka z nich. Szeroka gama zalet sprawia, że korek wykorzystuje się niemal w każdej branży. W sprzedaży dostępny jest ogromny wybór materiałów typu: arkusze korkowe, rolki korkowe, korek ścienny, tablice korkowe i inne, które posiadają bardzo wiele zastosowań. Wszystkie produkty można znaleźć tutaj: https://korkrollen.de/.

Jak widać, korek jest nieocenionym bogactwem wszech czasów. Specyfika surowca jest wręcz nie do zastąpienia. Nic więc dziwnego, że zdobywa uznanie na całym świecie. Na dodatek to całkowicie ekologiczny produkt, który jest w pełni bezpieczny dla człowieka w każdej postaci.